Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Onderzoek naar 'spookdeeltjes' levert fysicus Francis Halzen uit Tienen Nobelprijs op: "Ik kan het bijna niet geloven"

foto Nobel Price - VRTNWS

Francis Halzen (KUL)  uit Tienen  krijgt de Nobelprijs voor Natuurkunde voor zijn baanbrekend onderzoek naar neutrino's, ook wel 'spookdeeltjes uit het heelal' genoemd. 

 

Neutrino's zijn hoogenergetische, elementaire deeltjes die bijna geen massa hebben en door alles heen vliegen, bijvoorbeeld ook door ons lichaam.
Neutrino's zijn interessant om het heelal te leren begrijpen, zoals sterrenstelsels en zwarte gaten.

 

Francis Halzen is geboren op 23 maart 1944 in Tienen, Vlaams-Brabant. Hij studeerde fysica en wiskunde aan de KU Leuven/UC Louvain en werkte tussen 1969 en 1971 als wetenschapper voor CERN, het Europese onderzoekscentrum dat bekend is om zijn grote deeltjesversneller. 

Sinds 1972 is Halzen professor aan de Amerikaanse universiteit van Wisconsin-Madison.

Francis Halzen kwam op het idee om een grote detector te bouwen op de Zuidpool, om neutrino's, 'spookdeeltjes uit het heelal', op te sporen. Hij leidde het project tijdens de bouw en wetenschappelijke ontwikkeling. Het observatorium werd gebouwd tussen 2005 en 2010. (VRTNWS)

foto Nobel Price - VRTNWS